Płatki owsiane na odchudzanie? Bezglutenowe? Czy zawierają gluten?

Czy płatki owsiane tuczą? Zależy…

Jeśli chciałbyś / chciałabyś przejść na dietę złożoną tylko i wyłącznie z owsa- to zły pomysł. Każda dieta oparta tylko na jednym produkcie/ jednym składniku żywieniowym nie jest naturalna dla naszego organizmu i prędzej czy później wytworzy jakieś niedobory w naszym ciele, nieważne czy planujesz jeść samo białko czy same tłuszcze. Troszkę więcej o tym temacie we wpisie płatki owsiane węglowodany, gdzie zagłębiamy się w tematykę kaloryczności.

Jednak jeśli chcesz prowadzić zbilansowaną dietę, to płatki owsiane będą dla Ciebie dobrym pomysłem. Dużo o składnikach mineralnych pisałem we wpisie płatki owsiane węglowodany. W dużym skrócie: niemal 70% kcal z owsianki na wodzie stanowią te pochodzące z węglowodanów.

Płatki owsiane na diecie

Płatki owsiane na diecie mają bardzo ważną właściwość- są sycące. Ilość kalorii-to jest ok. 350 na 100 gram- jest dosyć niska. Pamiętajmy, że odnosi się to suchego produktu, który podczas gotowania dodatkowo nasiąknie wodą. Oznacza to że ilość kcal na 100 gramów gotowego produktu jest jeszcze niższa.

W praktyce wygląda to tak, że wystarczą płatki owsiane i dodatki by przygotować zdrowe śniadanie czy kolację. Możecie zrobić płatki owsiane z jogurtem naturalnym czy też z bananami.

Czy płatki owsiane zawierają gluten? Czy są bezglutenowe płatki owsiane?

Płatki owsiane same w sobie nie zawierają glutenu, jednak mogą zostać zanieczyszczone przy procesie produkcji. Dlatego choć sam owies zwykle nie ma glutenu to w sprzedaży dostępne są płatki owsiane bezglutenowe, przy których mamy niemal pewność że tego glutenu nie zawierają.