Płatki owsiane – węglowodany i kalorie (kcal) których potrzebujesz

Płatki owsiane – węglowodany, których potrzebujesz

Płatki owsiane mają ogromną zaletę- w 100 gramach suchego produktu znajduje się ok. 350 kalorii, z czego większość stanowią węglowodany. Oznacza to, że ten świetny pomysł na śniadanie czy zdrową kolację jest nie tylko pyszny, ale także niskokaloryczny. Teraz, gdy wszyscy sportowcy i odchudzający się miłośnicy płatków odetchnęli z ulgą, możemy zrobić analizę różnych wariantów klasycznej owsianki. Także bez przedłużania wstępu, jeśli chcesz poznać różne pomysły na płatki owsiane zapraszam Cię do dalszej części artykułu.

Płatki owsiane górskie czy błyskawiczne mają więcej kalorii?

Oby dwa rodzaje mają podobną ilość kcal.

Ile kalorii (kcal) ma samo mleko?

Właśnie na tym etapie możemy sporo zyskać lub pozbyć się ogromnej ilości kalorii. Nie będę zanudzać Cię ilością kcal w mleku, ale pamiętaj jedynie że 0.5 procentowe ma znacznie mniej kcal niż pełnotłuste 3,2. Innymi słowy- płatki po ugotowaniu mają niezwykle mało kalorii w porównaniu do owsianki na mleku.

Zamiast mleka płatki owsiane z …
Skoro mleko ma tyle kalorii może warto spróbować zrobić płatki owsiane bez niego? Można po prostu ugotować płatki owsiane i do ugotowanych dodać kilka łyżeczek dżemu albo kawałki świeżych owoców. Na pewno dodadzą płatkom owsianym dużo smaku i jednocześnie dostarczą potrawie wielu witamin których nie dostarczyłoby mleko.

Jesz ciasteczka owsiane?
To że płatki owsiane mają dość dużo soli mineralnych i zapewniają naszemu organizmowi porcję węglowodanów nie oznacza to że sprawią że każda potrawa z nimi będzie zdrowa. Także płatki owsiane z owocami lub mlekiem (a najlepiej jogurtem)- tak. Kruche ciasteczka maślane z płatkami owsianymi? Raczej nie na diecie.

Płatki owsiane- węglowodany?

Czy owsianka to dobre źródło węglowodanów? Tak!
Zawierają mało tłuszczy (zwykle mniej niż 10 %), z czego dużą część stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe. W dodatku węglowodany to około 70 % wszystkich kalorii zawartych w płatkach. Dlatego jeśli chcecie zwiększyć ilość węglowodanów w diecie to płatki owsiane będą dobrym rozwiązaniem – to dobra informacja dla kulturystów robiących tzw. rzeźbę.